Pár év telt csak el a NASA felmérése óta, miszerint karácsonykor 50%-kal fényesebbek az amerikai nagyvárosok, mint az év többi napján. A probléma viszont azóta az ünnepek közeledtével világszinten jellemzővé vált, ráadásul egy friss felmérés szerint az egész éves fényszennyezettség mértéke évről-évre 2%-kal nő is. A problémát pedig nemcsak a villanyszámlán, hanem még ökológiai szinten is érezzük. Hogyan tehetsz a fényszennyezés ellen egyéni szinten?
A legtöbbet cserélt karácsonyi dísz a mai napig a világítás. Az ünnepek alatt szinte mindent IS bevonunk vele és 24-én már úgy tűnik, nincs egy olyan centi sem a környezetünkben, ami ne villogna a szivárvány valamelyik színében. Épp ezért könnyű elhasználni és bár jellemzően pofonegyszerű lenne a javítása, olcsósága miatt inkább újat veszünk.
Nagy mennyiségben a mesterséges fénynek azonban komoly ára van, ennek hatásait nemcsak a villanyszámlánkon, hanem a saját és környezetünk egészségén is megérezzük. Fényt használunk díszként, így kétségtelenül ez az egyik leginkább energiapazarló szokásunk, de kevésbé ismertek egyéb súlyos környezetszennyező hatásai:
- A világításhoz áram kell, melynek előállítása szén-dioxidot termel. Csak egy példa: A hagyományos karácsonyi izzók használatával Nagy-Britannia évente annyi szén-dioxidot termel, amennyivel megtölthető lehetne 15 500 hőlégballon!
- Felborítja az éjszakai élővilág életmódját, melynek súlyos következményei lehetnek az ökoszisztémára nézve. Nemrég egy kutatás bebizonyította, hogy az ekkor aktív állatfajok közül voltak, melyek kevesebb ideig maradtak aktívak, míg a nappali állatok közül a madarak például hamarabb kezdtek bele reggeli éneklésükbe.
- A sötétség biztosítása az alváshoz nélkülözhetetlen – ellenkező esetben csökkenhet az alvási ciklust szabályozó melatonin hormon, felborulhat a test hormonális egyensúlya. Ugyanezen okból káros az ember egészségére is, mértékétől függően akár komoly alvászavarokat okozva!
Akkor most mondjak le a karácsonyi fényekről?
Szó sincs róla, ha a mértéktartás mellett egy környezetbarát megoldást választasz!
- Napelemes karácsonyi égők > igen, még a gyérebb téli fényviszonyokkal is! A közhiedelemmel ellentétben ugyanis nincs szükséged napra működésükhöz, elég a nappali fény, bár kültéren működik igazán és kevésbé intenzív fényt áraszt, mint a hagyományos égők.
- Gyertya > A klasszikus, amúgy is remekül hozzáad a karácsonyi hangulathoz, de nyilvánvalóan a legtűzveszélyesebb megoldás. Úgyhogy csak óvatosan és csínján a mennyiséggel!
- LED > a nyertes. Beltérre gyakorlatilag a legjobb, az egyik legkörnyezettudatosabb választás. Ez a korábban leginkább bárok pultjánál vagy puccosabb úszómedencék díszítésére használt fényforrás már végérvényesen elterjedt és nem is annyira drága már. Ráadásul az átlagos karácsonyi izzó által elhasznált energia töredékét, körülbelül 10%-át használja. Nem mellesleg jóval kevésbé melegszenek fel!
+1 Hosszabbítsd meg élettartamukat azzal, hogy helyesen tárolod őket! 😉
- Előzd meg a gabalyodást, már az is elég, ha valami köré tekerve teszed el! – Nem mellesleg megkíméled az utolsó idegszálad a jövő évi karácsonyi készülődésben.
- Tárold elem nélkül!
Ha mégis elhasználódna, arra is van zöld megoldás: juttasd el megunt lámpáidat egy lámpahulladék gyűjtőpontra, újrahasznosítva ugyanis remek nyersanyag-forrást biztosíthatsz így a lámpa- és üveggyáraknak!
Ti milyen karácsonyi világítást használtok otthon?