Igazából kétféle embertípus van: aki kimossa és aki nem vásárlás után, még az első hordás előtt a ruháit. A bőrgyógyászok viszont inkább azt javasolják, hogy az első csoportba tartozzunk.
Természetesen nem a kosz miatt érdemes kimosnod őket, hiszen látható szennyeződést nem szednek össze a boltokban. A probléma a láthatatlan szennyeződéssel kezdődik:
Baktériumok, paraziták
A vásárolt ruhák többségénél számítanod kell rá, hogy előtted már felpróbálták azokat – talán nem is gondolnád, hányan. Ennek fényében nem meglepő, hogy számos bőrgyógyász figyelmeztet, milyen könnyen képesek terjedni így különböző bőrbetegségek (pl. gomba) és paraziták (pl. tetvek) is. Ne kockáztasd inkább!
Vegyszerek
Kevésbé ismert tény, de nagyon sokféle ruhát kezelnek gyártás során különböző vegyszerekkel. Ennek oka, hogy kibírják a hosszabb szállítást, elkerülve a penészesedést és a színvesztést. Rengeteg információ megtalálható a ruhacímkéken, a mosási útmutatótól kezdve a gyártási helyig, de erről már kevesebb információt osztanak meg a gyártók. Mosd ki inkább, hogy elkerüld az ekcémát, bőrpírt és egyéb bőrirritációt.
Színezőanyagok
…és ha már szóba jött a színvesztés: Az új ruhákon gyakorta maradnak festékmaradványok, melyek a gyártás során nem szívódtak be kellőképp az anyagba. Ez is a bőrödön végzi, ha nem csinálsz egy egészségügyi mosást – extrémebb esetben pedig össze is foghatnak mindent, amivel érintkeznek.