blog

Hogyan ne kezdj neki a gyerekek házimunkára való nevelésének?

Számos trükk létezik arra, hogyan vehetjük rá a gyerekeket a házimunkára, de az egyik legfontosabb, amit gyakorta elfelejtünk az az, hogy nekünk is szükséges egy másfajta szemléletmódot, hozzáállást kialakítani – ez kulcslépés a folyamatban. Összegyűjtöttük 4 pontban, hogyan ne kezdj neki a házimunkára való nevelésnek!

Túlságosan maximalista vagy

Sokan azért nem adják a gyerekek kezébe semmiféle házimunkát, mert attól félnek, tapasztalatlanságukból kifolyólag nem lesz olyan hatékony, mintha ők maguk csinálnák és csak duplikálják a ráfordított időt. Ez frusztrációt jelent a szülő és bizony a gyerek számára is, mert felesleges terhet ró rá, ha olyat vársz el tőle, amire még nem vagy nem úgy képes, ahogy te azt elképzeled. Ő csak azt fogja gondolni, nem elég jó, ahogy csinálja, te pedig ott vagy, ahol a part szakad, nem tanítottad meg a gyereket arra, hogy besegítsen a házimunkába. Valószínűleg az elején még nem fogja jól csinálni, de köss kompromisszumot: inkább tanulja meg fokozatosan, mint sohasem!

Észrevétlenül kitakarítunk helyettük

Előző blogunkban már kitértünk rá, az egyik legfőbb ok, amiért a gyerekek nem szoknak rá a házimunkára az az, hogy egyszerűen nem is érzik annak súlyát, mit okoz az, ha kimarad a házimunka. Nem látnak bele a folyamatba, mert a szülő elvégzi akkor, ha mondjuk nincsenek otthon vagy ha épp más, kötelező elfoglaltságuk van – pl. tanulniuk kell. Hülyeségnek tűnhet, de szinte fogalmuk sem lesz, mitől vízkőtlen a csap vagy épp hogyan lettek újra tiszták az edények és egyáltalán mennyi időt vesz igénybe az, hogy újra csillogjon a lakás – mert természetesnek veszik, hogy egyszer csak újra azok lesznek.

Elveszíted a fókuszt – mi is volt a célom mindezzel?

Szeretnéd, ha a gyerek megtanulna segíteni a házimunkában, de nyugalmat is szeretnél, veszekedés helyett. Szeretnél időt szakítani arra, hogy jól tanítsd a gyereket, de nem is szeretnéd az egész napot olyan feladatok kijelölésével tölteni, melyek elvégzése kevesebb időt vesz igénybe mint elmagyarázásuk. Tudatosan kell arra ügyelned, hogy a türelmetlenség ne gátoljon meg abban, hogy végig lásd a végső célt – vagyis olyan gyerekeket nevelni, akik képesek egy rendezett, egészséges környezetet kialakítani maguknak.

Eszközök terén sem készültünk fel

Nem gondolnánk, pedig rengeteget számít: nagyon sok szülő azért sem szereti, ha a gyerek besegít a takarításba, mert félti a tisztítószerektől az egészségét. Persze, ha olyan fajtákat választunk, melyek káros vegyszertartalmuk miatt ártalmasak lehetnek egy fejlődő szervezetre, akkor természetesen ez egy valós félelem – épp ezért érdemes a környezetbarát tisztítószerek mellett olyat is választani, melyek nem befolyásolják az immunrendszer fejlődését, nem okoznak bőr- és légúti irritációt vagy épp allergiát!

Vélemény, hozzászólás?