Hát ez elég sok mindentől függ, padlófajtától, szőnyegtől, a bútorok mennyiségétől, a lakóktól (hányan vagyunk és vannak-e négylábúak) – de azért mi megpróbáltunk összeállítani egy általános útmutatót.
Minden típusú padló összegyűjti a szennyeződéseket, ne legyenek illúzióink. A piszkos padló nemcsak csúnya, de a túlzott szennyeződés károsíthatja is a burkolatot és az így idő előtt elhasználódhat. Hogy miért ne hagyjuk soha a por “elszaporodását” arról itt írtunk bővebben.
Míg a padlót seprűvel, felmosóval is lehet tisztítani, azért a jó porszívó a legjobb eszköz a makulátlan megjelenés fenntartásához. A legtöbb porszívó beállítható a szőnyegek, valamint a kemény felületű padlók megfelelő tisztítására, emellett a jó porszívó befogja a port, ahelyett, hogy csak felkavarná és a levegőben tovább terjedne.
Szóval milyen gyakran kell porszívózni?
- A porszívózás gyakorisága nagymértékben függ a háztartásban élők számától, a munkájától (home office-ban dolgozol vagy rendszeres kijársz pl. Terepre? Nagyon nem mindegy! Az alapszabály az, hogy a szőnyegpadlókat és a szőnyegeket hetente legalább kétszer porszívózni kell, a kemény felületű padlókat, mint a csempe, keményfa, laminált és vinil, legalább hetente egyszer.
- Ha szőrös házi kedvencei vannak, fajtától függően minden szőnyeget és padlót akár naponta porszívózni kell.
- A “nagy forgalmú” helyiségek, például a bejáratok, a nappalik és a konyhák gyakrabban igényelhetnek porszívózást.
- A szőnyegeket érdemes akár hetente kétszer is átszívni – sokkal több koszt gyűjtenek össze mint önmagában a padló. Ráadásul minél hosszabb ideig halmozódik fel a por, annál mélyebbre kerül a szálak közé, ami sokkal nehezebbé teszi a szőnyeg tisztítását.
- Kemény felületű padlót érdemes heti rendszerességgel! A kemény felületű padlóburkolatok nem fogják fel és tartják meg a port. A kosz azonban felhalmozódhat a sarkokban, a résekben.