blog

A nők vagy a férfiak fogyasztási szokásai vannak rosszabb hatással a bolygóra?

Hát egy svéd tanulmány szerint úgy néz ki, a férfiaké, de egyébként elég hasonló a két nem hatása a környezetre. A kutatók nemi sztereotípiák vizsgálatával állapították meg, az ok valószínűleg társadalmi szokásokban keresendő.

A vizsgálathoz a fogyasztásból származó, üvegházhatást okozó gázok kibocsátását mérték az átlagos egyedülálló férfi és az átlagos egyedülálló nő esetében. Ez becslések szerint évi 6,9, 10 és 8,5 tonna volt fejenként, és ezeknek több mint fele (56–59%) élelmiszerekből, berendezési tárgyakból és az ünnepi szokásokból származik.

Az egyedülálló férfiak és nők hasonló összegeket költenek fogyasztási cikkekre, de a férfiak preferenciái 16%-kal több üvegházhatást okozó gázkibocsátást eredményez.Ez azért van, mert olyan dolgokra költenek több pénzt, mint például az autók, nem pedig a tömegközlekedés használják gyakrabban, ahogy az a nők esetében jellemző. A férfiak emellett többet költenek alkoholra, dohányra és étkezésre, míg a nők hajlamosak ruhákra, lakberendezési tárgyakra és egészségügyi termékekre költeni.

Érdekesség, hogy a férfiak és a nők étrendjének szén-dioxid-kibocsátásában nem voltak jelentős különbségek. Míg a férfiak általában több húst esznek, a nők ezt pótolják a tejtermékekben, melyek előállítása szintén hasonló ökológiai lábnyomot jelent.

Arra a kérdésre, hogy miért utaznak a férfiak és a nők ennyire eltérő módon, a kutatók kiemelik, hogy ez gyakorlatilag a hagyományos nemi szerepeket tükrözi: még mindig több férfi vezet vagy vezet szívesebben autót, mint nő. 

Vélemény, hozzászólás?