Friss tanulmány mutatta ki, hogy az elviteles étel- és italszemét uralja az óceánok műanyag hulladékának tetemes részét, körülbelül 75%-át. Maguk a kutatók is hangsúlyozzák, a probléma orvoslásához ezek végleges és mielőbbi betiltására van szükség.
Az egyszer használatos zacskók, műanyag palackok, élelmiszer tartók és csomagolók a tengereket szennyező négy legelterjedtebb árucikk, melyek nem mellesleg az ember által termelt hulladék csaknem felét teszik ki – állítják a kutatók. Kiemelik, kétségtelenül üdvözlendő volt nemrég az Európa szintű fellépés a szívószálak ellen, de fontos lenne minden egyszer használatos műanyag betiltása is, hozzátéve, eléggé meglepte őket az ekkora arányú többség a többi műanyagfajtával szemben.
Egy rendelet értelmében egyébként Magyarországon is betiltanak egy sor egyszer használatos fajtát is július 1-től, mint pl.:
- fültisztító pálcika,
- evőeszköz (villa, kés, kanál, evőpálcika),
- tányér,
- szívószál,
- italkeverő pálcika,
- léggömbökhöz – kivéve az ipari vagy más foglalkozásszerű felhasználásra szánt ballonokat, valamint a fogyasztók számára nem értékesített alkalmazásokat – rögzítendő és azokat tartó pálca, beleértve a léggömböt a pálcához rögzítő szerkezetet,
- expandált polisztirolból készült ételtároló edény, azaz ételtartó
- expandált polisztirolból készült italtároló, beleértve a kupakját és a fedelét is,
- expandált polisztirolból készült italtartó pohár, beleértve annak tetejét és fedelét is.