Gyerek kutyával allergia
blog

Allergiásoknak segíthet a kutya a családban

Imádjuk a kutyákat. Statisztikák szerint a magyar családok közel 40%-a tart otthon legalább egy szeretnivaló házőrzőt. Az mellett, hogy mennyi örömet tudnak szerezni az embernek, nem is gondolnánk, hogy milyen fontos szerepük van saját és családunk egészségének megőrzésében.

De ne szaladjunk ennyire előre… Nézzük meg a Greenbiotic szemüvegén keresztül, hogy mi történik, ha egy új kiskedvenc érkezik a családba. Akármilyen kicsinek is kerül hozzánk a négy lábon járó rosszaság, a bundáján hoz magával egy – az anyukájától, illetve addigi környezetéből származó – „baktérium felhőt”. Ez a csodálatosan változatos mikrobiom nagyon hamar érintkezik az ember mikrobiomjával, és pillanatok alatt összekeverednek. Azaz már minimális együttélési időt követően is a kutya és az ember mikrobiomja nagymértékben hasonlítani fog egymásra.

A kutya hosszú évezredek óta az ember legjobb barátja. Úgy tartják, hogy a farkasok egy csoportjából tovább fejlődő kutyák valamikor 18 – 32.000 évvel léptek először kapcsolatba az európai vadászó-gyűjtögető emberrel és a jó kapcsolat azóta is töretlen. A generációról generációra egyre szelídebb állatokban fokozatosan épültek le a  farkasszerű jellemvonások. Farkuk megrövidült, bundájuk megváltozott, fülük barátságosan lógni kezdett.

Mára meggyőző bizonyítékok állnak rendelkezésre annak alátámasztására, hogy a kutyás családok kevésbé stresszesek, a családtagok jobb mentális állapotnak örvendenek és a szívinfarktus kockázata is alacsonyabb, mint a „kutya mentes” famíliáknál. Vajon a kutyák számunkra a legjobb forrás, hogy körbevegyük magunkat jótékony baktériumokkal? Mondhatjuk, hogy a kutyám egyfajta probiotikum?

2 allergiás betegségekkel kapcsolatos tanulmány is ebbe az irányba mutat

A UCSD Medical Centre munkatársai azt vizsgálták, hogy milyen hatással van az illető későbbi életére, ha csecsemőként kutyás családba kerül haza. Az eredmények szerint ilyen esetekben később kisebb eséllyel alakulhat ki asztma, illetve egyéb allergiás megbetegedés, melyet a kutatók annak tudnak be, hogy újszülöttek és kisgyermekek esetében különösen fontos, hogy minél több ártalmatlan baktériummal és más mikroorganizmussal találkozhassanak, ezzel mintegy folyamatos edzést nyújtva az immunrendszernek.

Egy svéd kutatócsapatnak azt is sikerült bebizonyítani, hogy az allergiás reakciók száma és a családban élő kutyák vagy macskák száma között egyértelmű a kapcsolat. A tanulmányban 1275 gyermeket vizsgáltak, és az eredmények azt mutatták, hogy míg a háziállat nélküli családoknál a gyermekek közel 50%-nál fordult már elő valamilyen allergiás reakció, ugyanez a szám az 1 háziállattal rendelkező gyermekek esetében már csak 44%, 3 háziállat esetén viszont már csak 24%!

Allergiás gyermekek aránya kutya macska esetén grafikonon

Mi a Greenbiotic-nál nagyon örülünk minden új kutatásnak amely bizonyítja, hogy a mikroorganizmusok és a változatos otthoni baktérium háztartás nagy mértékben hozzájárul saját és családtagjaink egészségéhez. A túlzott fertőtlenítés általi steril otthoni környezettel megtévesztjük immunrendszerünk, melyből aztán később kárunk származhat. Ezért ha a cikkre reflektálva csak egy tippet adhatunk: vegyük ölbe egy pillanatra házi kedvencünket, és köszönjük meg neki, hogy ő is a saját eszközeivel azon “dolgozik”, hogy az egész család egészséges maradhasson!🐕🐶

Vélemény, hozzászólás?